Bahreyn Fahri Konsolosluğu İstanbul

Bahreyn Fahri Konsolosluğu İstanbul

Adres: Fahrettin Kerim Gökay Cad., No:36, Altunizade / İSTANBUL

Telefon: (0216) 544 24 00

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosu- Abdullah Tivnikli

İstanbul Bahreyn  Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Bahreyn Fahri Konsolosluğu İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan Üsküdar ilçesine bağlı Altunizade semtinde yer almaktadır. İstanbul Avrupa yakasından hareket eden metrobüs hattı ile Altunizade’ye rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

İstanbul Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Nerdedir?

İstanbul ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar, Bahreyn vize işlemlerini Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğunda yaptırabilirler.

Bahreyn Krallığı  İstanbul Fahri Konsolosluk Görev Alanı Nedir?

- Bahreyn Ankara Büyükelçiliği'ne bağlı görev yürüten İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosluğu akredite edildiği İstanbul görev bölgesi dâhilinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere yönelik Bahreyn konsolosluk işlemlerini yürütmek ve konsolosluk himayesi sağlamakla yetkilidir.

- Türk vatandaşlarına ve T.C. İkamet sahibi yabancılara yönelik Bahreyn vize işlemlerini yürütmek ve Bahreyn vizesi ita etmek.

- Bahreyn Büyükelçiliği tarafından verilen diğer görevleri yerine getirmek.

- Türkiye’de yaşayan Bahreyn vatandaşlarının evlenme belgesi, doğum belgesi, ölüm belgesi, apostil işlemleri ve pasaport belgesi yenileme gibi işlemleri Bahreyn Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayanarak yürütebilmektedir. 

Bahreyn Konsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri  Ne Zamandır?

Bahreyn Ankara Büyükelçiliği ve Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu, Bahreyn Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Bahreyn vizesi için başvuruda bulunmak veya Bahreyn konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri gerekmektedir.  
 

Kış Bitişi 1 Ocak
Bahar Tatili 2 Şubat
Bahar Tatili 12 Şubat 

 

Bahreyn vize başvuru

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluk Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahreyn Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre, Bahreyn Ticari Vizesi, Bahreyn Turistik Vize, Bahreyn Diplomatik Vizesi, Bahreyn Çalışma Vizesi ve Bahreyn Öğrenci Vizesi için Bahreyn Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmalıdır.

İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosluk Vize Başvuru Formu Var mıdır?

Vardır. Bahreyn vize başvuru formunu İngilizce veya Türkçe olarak doldurulmalıdır. 
Bahreyn Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında gerçekleştirilecek seyahate uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla beyan edilen bilgilerin, formdaki verilen yanıtları destekleme şartı yerine getirmelidir
Bahreyn vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulup imzalanarak, işlem sonlandırılmalıdır.
 
Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Olur?
Bahreyn Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Bahreyn Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Bahreyn Vize başvurusunda bulunan kişi çalışan ise, başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Bahreyn Konsolosluğu’na hitaben İngilizce   yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 
Bahreyn Vize başvurusunda bulunan kişi şirket sahibi ise, Bahreyn Konsolosluğu’na hitaben şirketinin antetli kağıdına, İngiltere’deki ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 
Bahreyn Vize başvurusunda bulunan kişi çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Bahreyn Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca sponsor kişinin ekonomik ve mesleki durumunu belgeleyen evrak birlikte sunulmalıdır. 

Bahreyn Krallığı Fahri Konsolosluk İstanbul Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bahreyn’e yapılacak olan seyahatin amacına bağlı olarak vize türüne ve vize giriş sayısına göre Bahreyn vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize Ret Nedenleri?

Bahreyn vizesi başvurularında, Bahreyn Konsolosluğu tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bahreyn vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Bahreyn Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.  
Bahreyn vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Bahreyn vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Bahreyn seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Bahreyn vizesi başvurusu,  Bahreyn vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Bahreyn Krallığı’na seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Bahreyn vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkili olan Bahreyn Büyükelçiliği’dir. Ancak Bahreyn Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayanarak İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosluğu Bahreyn vize başvurularını kabul etmektedir. Ancak Bahreyn vizesi konusunda karar verme yetkisi Bahreyn Ankara Büyükelçiliği'ne aittir.

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Bahreyn vatandaşları konsolosluk işlemleri konusunda da yetkisi dâhilinde hizmet verebilmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Bahreyn vatandaşları için geçiş belgesi (pass bilet) düzenlenmesi; pasaport değişimi ve geçerlilik süresi uzatım işlemleri; apostil ( belge tasdiki) işlemleri ve evlilik, dirim belgesi ve vatandaşlık belgesi gibi işlemleri Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu yetkisi dahilinde yürütmektedir. 

Bahreyn Krallığı İstanbul Fahri Konsolosluğu için Pasaporta Gerekli Evraklar Nelerdir?

1) Bahreyn Büyükelçiliği Misyon Şefliği Bölümü’ne hitaben; Bahreyn vatandaşı olan başvuru sahibi tarafından, pasaport geçerlilik süresinin uzatımını talep eden bir dilekçe hazırlanmalı (iletişim ve adres bilgileri eklenmeli),

2) Pasaport Geçerlilik Süresinin Uzatım Formu doldurulmalı,

3) Başvuru sahibinin güncel tarihli bir fotoğrafı,

Bahreyn Büyükelçiliği, başvuruyu Bahreyn Dışişleri Bakanlığına onaylaması için sunmaktadır. Uzatma onayının ardından Bahreyn Büyükelçiliği’ne hizmet bedeli ödenmektedir. 


Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluk Pasaport Değişim Evrakları Nelerdir?

1) Bahreyn Büyükelçiliği Misyon Şefliği Bölümü’ne hitaben; Bahreyn vatandaşı olan başvuru sahibi tarafından, Bahreyn pasaport değişimi talep dilekçesi hazırlanmalı (iletişim ve adres bilgileri eklenmeli),

2) Pasaport Yenileme Ücreti 100 TL. ve eski pasaport

3) Bahreyn pasaport sahibine ait, beyaz arka fonda, güncel tarihli, 2 adet fotoğraf.

Bahreyn Büyükelçiliği, başvuruyu Bahreyn Pasaport Dairesine ve Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’na onay verilebilmesi için sunmaktadır. 

Çocukların pasaportlarının değişimi için babanın izin mektubu gerekmektedir. 


Bahreyn dışında yeni doğan bebekler için geçiş belgesi düzenlenmesi var mıdır?

Yeni doğan bebeğin babası tarafından Bahreyn Konsolosluğu'na yazılı başvuru yapılmalıdır:

1- Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı orijinal Doğum Belgesi

2- T.C. Devleti ilgili kurumu tarafından onaylı Evlilik Sözleşmesi

3- Ebeveynlere ait pasaportların fotokopileri

 

Bahreyn konsolosluğu

Bahreyn’in Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Bahreyn’in Türkiye’de Büyükelçiliği ve fahri konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Bahreyn Devleti temsilcilikleri aşağıdaki gibidir: 
 

-    Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu

 

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu Haritada Nerededir?

 

İstanbul Fahri Konsolosluğu