Bahreyn Hakkında Bilgiler

Bahreyn adalar üzerine kurulmuş olan tek Arap ülkesidir. 3 ada Bahreyn coğrafyasını şekillendirirken, en büyük ada olan Bahreyn ülkeye ismini vermiştir. Diğer iki ada ise, Muharrak ve Sitra’dır. Bahreyn komşuları ise güney doğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan’dır. Ilıman, nemli ve subtropikal iklim Bahreyn hava koşullarına dair göstergelerdir. Bahreyn'in Başkenti Manama kültürel, sosyal ve ekonomik hayatının döndüğü en önemli kent olurken, ülke küçük bir alan üzerine kuruludur. Toprakların büyük kısmı çöl, diğer küçük bir alan tarım için kullanılır. %7’lik bir kısım ise ülke hayvancılığı için otlak olarak kullanılmaktadır. Deve, koyun ve keçi ülkede en çok yetiştirilen hayvanlar olup, Bahreyn halkı için önemli gelir kaynağıdır. Hurma, sebze ve hububat ise Bahreyn tarım ürünlerini oluşturur.

Bahreyn ekonomisi büyük oranda petrol ve doğal gaz üzerine kurulmuştur, son yıllarda ise bankacılık ve turizm sektörü gelişme göstermektedir. Özellikle birçok Arap bankası Bahreyn’de faaliyet gösterirken dünya ve bölge ekonomisi için ilgi çekici bir yerdir. Bahreyn’in para birimi ise Bahreyn dinarıdır. Bahreyn sanayisi petrole bağlı gelişme gösterirken, petrol arıtma ve lastik sanayisi yoğunluğunda üretim yapılır. En büyük ve modern liman Mina Selman ise ülke ihracat ve ithalatını şekillendirir. Bahreyn sosyal hayatı büyük oranda başkent Manama’da dönerken çok sayıda kafe, restaurant ve eğlence mekanları burada bulunur. Bahreyn’de 2 üniversite var olup, bu üniversiteler arasında en büyüğü Körfez üniversitesidir. Ülkenin tek havaalanı ise yine başkent Manama’dadır. Ayrıca 1986 yılında açılmış olan Kral Fahd geçidi ise Bahreyn’i deniz üzerinden kara yolu ile Suudi Arabistan’a bağlar.
 

Bahreyn Nerede

Bahreyn Asya’da bulunan tek Arap ülkesidir. Güne doğusunda Katar, batısında ise Suudi Arabistan ile komşudur.

 

Bahreyn’de Yaşam

Bahreyn’de yaşam alışveriş merkezlerinden başlarken, eğlence mekanları ve çok sayıda uluslar arası organizasyonlar ile devam etmektedir. Alışveriş merkezleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık olup, iki büyük şehri olan başkent Manama ve Sitra’da Bahreyn kent yaşamı görülebilir. Kışları ılıman olan iklim Bahreyn’i ziyaret edecek olanlar için ideal bir dönem olup. Bahreyn Formula 1 Grand Prix, Muharrag Yaz Festivali, Arap Mücevher Sergisi, Bahreyn At Yarışları ve Bahreyn Uluslar arası Kitap Fuarı ülkenin kültürel ve eğlence hayatına yön verir. Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları Bahreyn seyahatinde bulunacak olan için ideal bir tarihtir.

Bahreyn Vizesi

Bahreyn Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler arasında yer almaktadır. Bahreyn’e seyahat edecek olan Türkiye vatandaşlarının Bahreyn vizesialmaları gerekirken, seyahat tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaport ve gerekli olan evrakların organize edilmesiyle Bahreyn vizesi alınabilmektedir. Bahreyn Büyükelçiliği ve Bahreyn temsilcilikleri ve Bahreyn Büyükelçiliği tarafından özel yetkilendirilmiş vize merkezlerinden Bahreyn vizesi edinilebilir. Yeni, yıpranmamış ve hasar görmemiş pasaportla vize işlemlerine başlamalısınız.

Bahreyn Büyükelçiliği 

Bahreyn Büyükelçiliği Ankara’da bulunurken, ülkenin Türkiye’deki tek resmi temsilcisidir. Konsolosluk, Kültür Ateşeliği ve Müsteşarlık gibi bölümler Türkiye ile Bahreyn arasında bulunan ticari, dostluk ve siyasi ilişkileri geliştirmek için faaliyet gösterirken, Türkiye’de bulunan vatandaşlarının tüzel, hak ve menfaatlerini korur. Ankara’nın Çankaya semtinde bulunan Büyükelçiliği dışında Bahreyn Fahri Konsolosluğu İstanbul ülkeye ait bir başka temsilcidir. 

Bahreyn Vize Bilgi

 

Bahreyn Hakkında